Predsezónny rozhovor s riaditeľom klubu

Vážení priaznivci Skalických kráľov. Pred ostrým štartom novej sezóny vám prinášame veľký rozhovor s riaditeľom klubu Miroslavom Lipovským, ktorý Vám priblíži aktuálne dianie a novinky v klube.

 

Stojíme na prahu novej sezóny. Čo bolo z pohľadu manažmentu kľúčové v lete urobiť a aké veci sa počas prestávky medzi sezónami podarilo zrealizovať? Čo je v klube nové? 

Kľúčové v lete bolo hlavne to, či pokračovať, ako pokračovať, kde bude mať miesto skalický hokej na Slovensku. Po tom ako som sa rozhodol podať prihlášku do ďalšej sezóny, prišla náročná práca. Stretnutie s hráčmi, rokovania s partnermi, zostavovanie rozpočtu. Podarilo sa zrealizovať nové kontrakty partnerov, čoho výsledkom bolo navýšenie rozpočtu na túto sezónu a následný predpoklad zostavovania kvalitného kádra, samozrejme stále v možnostiach klubu.

Hokejovú komunitu v Skalici zaujíma aj partnerstvo s mestom. Ako prispieva do rozpočtu? Je všetko v poriadku?

HK Skalica svojím pôsobením reprezentuje mesto, robí mu reklamu, organizuje športové podujatia pre obyvateľov nášho regiónu. Klub je preto prirodzeným partnerom mesta. Mesto Skalica neprispieva do klubového rozpočtu finančne, ale tým, že prevádzkuje zimný štadión dáva jasne najavo, že mu na hokeji záleží. Vytvára podmienky v rámci svojich možností, sú však stále nadštandardné. Takže všetko je v poriadku.

Skladanie rozpočtu závisí od rôznych faktorov. Je jedným z kľúčových aj zisk zo vstupného, ktorý klub potrebuje pre zdravý chod?

Keď som v roku 2016 oživil seniorský hokej v Skalici, vedel som, že budeme podávať  dobré výkony v tejto súťaži a veril aj vo výraznejší úspech. Skalica je hokejové mesto, ale bolo mi jasné že extraligovú návštevnosť asi ťažko dosiahneme. Ak postupujete, ľahšie sa dá urobiť boom, ja som však začal po vypadnutí. Fanúšikov postupne ubudlo. Teraz nás ženú vpred najskalnejší a je len na nás, či ten povestný boom znova stvoríme. Ak sa zvýši počet návštevníkov počas sezóny, je tam samozrejme potom predpoklad posilniť tím o kvalitnejšieho hráča. Vyšší zisk zo vstupného rovná sa posilnenie kádra. Jasná rovnica.

Fanúšikov najviac zaujíma hráčsky káder. Aké zmeny v ňom nastali a aké máš od nových posíl očakávania?

Naši fanúšikovia už samozrejme ten káder spoznávajú, tak ako každý rok, určitá obmena mužstva nastala. Zapracovávame troch mladíkov ročníka 2005, ostali osvedčení matadori. Tím sa doplnil opäť o Petra Obdržálka a Juraja Juríka, ktorí na rozdiel od minulej sezóny uzavreli kontrakt do konca tohto ročníka SHL. Vrátili sa obrancovia Ľubo Škápik a Aďo Sloboda. Mužstvo posilnil veľmi skúsený Reoman Pšurný.  Myslím, že celkom zdravý mix.

Cítiš na požiadavkách hráčov zvýšené náklady?

Samozrejme situácia je iná ako pred rokom alebo dvomi. Na kabínu sme navýšili financie o 60% To, že sme udržali hráčov a priviedli ďalších nestálo málo. Ale vždy ponúkneme len to na čo máme. Mali sme najťažšie leto za celých sedem rokov. Motivácia však zvíťazila.

Skalica je dlhodobo známa tým, že dáva priestor odchovancom, mladým chlapcom z vlastnej liahne a dopĺňa ich skúsenými hráčmi. V čom sú najväčšie benefity tejto filozofie?         

Áno snažíme sa zapracovať vždy nejakého toho mladíka z juniorky. Nie každému    sa to ale podarí. A ťažko sa dajú zapracovať bez skúsených hráčov. To je pravidlo. Benefity sú samozrejme hlavne v tom, že domáci hráči sú vždy viac prepojení s mestom a s našimi fanúšikmi. Ak majú výkonnosť, každý klub sa ich snaží uprednostniť pred hráčmi mimo nášho mesta.

Ako by si z tvojho pohľadu zhodnotil letnú prípravu a prípravné zápasy na ľade?

Letná príprava prebehla podľa možností. Skupina hráčov sa pripravovala spoločne pod vedením trénera Michala Ružičku, ďalšia sa pripravovala individuálne. Mužstvo sa stretlo 1.augusta. Neskoršie spustenie ľadovej plochy na našom štadióne sme vyriešili týždenným tréningovým procesom v neďalekej Břeclavi. To taktiež ovplyvnilo kalendár prípravných zápasov nakoľko sme sa prihlásili aj do JOJ Šport Slovenského pohára. Výsledky poznáme, ale preverí nás až samotná súťaž.

S akými cieľmi ide klub do novej sezóny? Viaceré tímy majú nabité súpisky, na čo si v silnej konkurencii trúfate?

Po uplynulej sezóne, ktorú sme v závere spackali, sme si dali za povinnosť byť v tabuľke samozrejme vyššie. Naše ciele budú ale najvyššie. Kabína je s tým stotožnená a  hráči chcú priniesť do mesta radosť z vydarenej sezóny. Je mi jasné, že tento tím bude potrebné ešte počas sezóny doplniť a posilniť aby sme tento cieľ dosiahli.

Čím chcete prilákať divákov na štadión? Na čo sa môžu priaznivci v novej sezóne tešiť a čo by si im z pohľadu riaditeľa klubu chcel odkázať?

Tak ako každý tím v prvom rade dobrým hokejom. Ten sa meria víťazstvami. Chceme vyhrávať, aby sa prišlo pozrieť viac a viac ľudí a gradovalo to v play off. Predstavili sme nového maskota, ktorý verím poteší najmenších, skúsime spoluprácu so školami a nad ďalšími aktivitami sa zamýšľame. Fanúšikov si vážime, nie vždy sa všetko podarí, ale budeme bojovať. Svojou návštevou sa stávajú naším partnerom a podporujú tým náš klub. To by som si želal aby to takto vnímali.

Asi v každom klube sa v súčasnej dobe riešia aj social media. Ako je to v Skalici?

Uvedomujem si, že v dnešnej spoločnosti sa bez sociálnych sietí športový klub nepohne.

V tejto oblasti chcem určite rýchlejšie napredovať. Dnes to robíme štyria až šiesti. Spolu so mnou má tieto veci na starosti slečna Dominika Janíková ako marketingový manažér, ďalšie veci nám pripravuje Braňo Samson a David Mašľár. Pripájajú sa aj Peťo Tokoš a Beatka Tokošová zo Skalickej mestskej televízie. Zatiaľ si nemôžem dovoliť kompletné marketingové oddelenie, všetky prostriedky idú do kádra. Väčšie investície do tejto oblasti sú však veľmi potrebné a budú správne investované. Už teraz sa však snažíme o čoraz lepšiu komunikáciu s fanúšikmi, o prepojenie hráčov s tribúnami a pravidelnú informovanosť.

Vo štvrtok 14.9. ste odohrali prvý zápas Tipos SHL so SR 18, hodnotenie?

Áno máme za sebou predohrávku 45. kola proti osemnástke. Bol to veľmi rýchly hokej na ploche s rozmermi NHL, takže veľa kontaktu, náročný zápas. Povinné body sme však priviezli domov. Myslím, že sme hrali dobre, chlapcom hokej chutil. Teraz je potrebné sa pripraviť na ťažký úvod, čakajú nás silní súperi, dúfam, že pozbierame aj nejaké tie bodíky.


Ďalšie články